W związku ze stuleciem zakończenia I wojny światowej, odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego zorganizowaliśmy 21 marca (pierwszy dzień wiosny) kolejną regionalną sesję popularnonaukową zatytułowaną "Zdarzyło się wczoraj ...". Nasza konferencja to tylko jeden z punktów szeregu imprez związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wcześniej odbył się konkurs plastyczny ...W związku ze stuleciem zakończenia I wojny światowej, odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego zorganizowaliśmy 21 marca (pierwszy dzień wiosny) kolejną regionalną sesję popularnonaukową zatytułowaną "Zdarzyło się wczoraj ...". Tak jak w ubiegłym roku wzięli w niej udział uczniowie (Centrum Edukacji i Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach w woj. łódzkim) i nauczyciele (także z tytułem doktorskim – p. Ewelina Policińska). Nasza konferencja to tylko jeden z punktów szeregu imprez związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wcześniej odbył się konkurs plastyczny, pojawiły się gabloty tematyczne i spora ekspozycja na parterze (trójskrzydłowy parawan). Poza tym w przyszłym roku szkolnym planujemy konkurs historyczny i ewentualnie przegląd artystyczny (piosenka "4 P": polska, polityczna, patriotyczna, podziemna).
Impreza odbyła się tradycyjnie w sali historycznej nr 212 (obokw sali 215 przygotowaliśmy dla prelegentów skromny poczęstunek). Sesja została przygotowana – jak wiele poprzednich – przez członków Komisji Przedmiotów Humanistycznych (mgr K. Kurczyna, mgr A. Łacwik i mgr K. Dobrzyńska). Przed wakacjami materiały posesyjne zostaną wydane w formie blisko 100-stronicowej publikacji zbiorowej, uzupełnionej bibliografią, filmografią, kalendarium i minileksykonem biograficznym. Niektóre referaty zostały uzupełnione prezentacjami multimedialnymi. Problematyka była zróżnicowana: literackie i filmowe echa Wielkiej Wojny, wybrane zagadnienia odbudowy Państwa Polskiego po 123 latach zaborów, traktat wersalski, sylwetka Piłsudskiego, święto 11 Listopada, dzieje polskiego godła, prasa polska w latach 1914-1918. Z powodów zdrowotnych i organizacyjnych zabrakło 3 wystąpień, niemniej wszystkie szkice znajdą się oczywiście w wersji książkowej. Na widowni dominowała klasa I La, byli też delegaci z innych klas – czasami zadawano pytania, ale prelegenci radzili sobie dobrze.
W imprezę włączyła się także nasza Szkolna Telewizja Internetowa (mgr J. Leszczyńska). Wywiady z uczestnikami sesji nasza młodzież przeprowadziła w szkolnym studio na IV piętrze (dawna pracownia ochrony środowiska). Cała impreza trwała od 11.00 do 14.00. Warto dodać, że nasi łódzcy goście przejechali aż 160 km, by wygłosić w Zabrzu swe referaty. W przyszłym roku szkolnym zapraszamy na podobną sesję z okazji 100-lecia I powstania śląskiego.
KK