Pytania i odpowiedzi


Ciągle nie wiem, gdzie kontynuować naukę: w technikum czy liceum? Spróbuję Ci pomóc. Liceum, wybierają osoby, które najczęściej planują kontynuację nauki na studiach. Tutaj świetnie przygotujesz się do matury i otworzy się dla Ciebie droga na wybrany kierunek studiów. Po technikum również możesz studiować, ale też możesz już znaleźć pierwszą pracę w wybranym kierunku.
Co to znaczy, że przedmiot jest realizowany w zakresie rozszerzonym? To znaczy, że jest realizowany w większej liczbie godzin i zwiększonym zakresie wiedzy. Uczniowie liceum są zobowiązani do realizacji co najmniej dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym.
Czym są kwalifikacje zawodowe? Kwalifikacje zawodowe to zestaw wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu. W Technikum nr 1 realizujemy trzy kwalifikacje zawodowe: technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik chłodnictwa i klimatyzacji.
Ile egzaminów muszę zdać, aby uzyskać tytuł technika? Aby zdobyć tytuł technika w danym zawodzie, należy zdać egzaminy z dwóch kwalifikacji zawodowych.
Czy w szkole uzyskam pomoc przy wyborze zawodu? W naszej szkole dyżuruje doradca zawodowy, z którym można się kontaktować jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu. telefon: +48 32 271 04 87 w. 45

E-mail: szok.ce.zabrze@interia.pl

Jeśli jesteś zainteresowany kontaktem, możesz również przesłać swój numer telefonu na podany e-mail. Oddzwonimy!
Czy uczniowie wyjeżdżają na praktyki zagraniczne? Tak, uczniowie technikum mają możliwość odbywania praktyk zawodowych m.in. we Francji i Hiszpanii. W trakcie wyjazdu poznają również kulturę kraju i uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych.
Czy szkoła uczestniczy w projektach edukacyjnych? Uczniowie i nauczyciele Centrum Edukacji uczestniczyli i uczestniczą w wielu projektach edukacyjnych. Są to m.in. Erasmus+ i PO WER - praktyki zagraniczne dla uczniów i szkolenia, kursy dla nauczycieli; projekty systemowe "Zawód jutra - wsparcie edukacji zawodowej w Zabrzu", w ramach których uczniowie uczestniczą w płatnych stażach, kursach i szkoleniach np. prawo jazdy kat B, programowanie C++, SEP do 1 kV. Szczegóły możesz znaleźć tutaj.
Jakie języki obce są nauczane w Waszej szkole? Zarówno w technikum jak i w liceum nauczanymi językami obcymi są: język angielski, język niemiecki i język francuski.
Czy w szkole są zajęcia dodatkowe? Dla uczniów aktywnych i uzdolnionych artystycznie prowadzone są liczne zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania i utrwalające wiedzę z różnych przedmiotów, m.in. zajęcia sportowe (sekcja siatkarska), grupa artystyczna Cenzura, wolontariat, zajęcia e-sportowe, Junior Media. Przygotowujemy również do udziału w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.
Czy uczniowie Waszej szkoły mogą liczyć na pomoc w sytuacjach trudnych? Reagujemy na wszystkie problemy naszych uczniów, a nasi wysoko wykwalifikowani specjaliści udzielają potrzebnej pomocy.
Jakie zaplecze sportowe posiada Wasza szkoła? Jako szkoła z klasami sportowymi posiadamy dobrze wyposażone dwie sale gimnastyczne, siłownię oraz obiekt sportowy SKS Gwarek Zabrze. Oferujemy uczniom zajęcia w ramach SKS.
Czy szkoła ma sukcesy? Tak, m.in. Technikum zostało dwukrotnie odznaczone Brązową Tarczą w rankingu Perspektyw, czyli w rankingu Najlepszych Techników w Polsce.
Czy do szkoły łatwo dojechać? Tak szkoła znajduje się w centrum miasta. Tuż obok znajduje się przystanek z liniami autobusowymi nr 23, 32, 47, 111, 199, 647. Niedaleko szkoły jest także stacja PKP.

Położenie i dojazd

Czy w szkole jest sklepik? Tak, a w sklepiku, który jest na parterze szkoły można kupić coś na ciepło i na zimno.
Czy w szkole są jakieś wycieczki i wyjścia? Tak, dla uczniów organizowane są wyjścia do teatru, kina, muzeum, wycieczki jedno- i kilkudniowe. Współpracujemy także z uczelniami wyższymi.
Jak działa Samorząd Szkolny? Samorząd Szkolny organizuje imprezy szkolne. W szkole obchodzimy m.in. Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Dzień Dziecka.
Na czym polega „Szczęśliwy numerek w dzienniku”? Numerek losowany jest codziennie. Osoba mająca ten numer w dzienniku jest zwolniona z odpowiedzi oraz niezapowiedzianych kartkówek w danym dniu.
Jak wygląda praktyka zawodowa? Praktyka jest realizowana u pracodawców w trzeciej i czwartej klasie w wymiarze jednego miesiąca.
Czy w szkole jest radiowęzeł? Tak. W szkole działa radiowęzeł prowadzony przez uczniów.Kończysz ósmą klasę?

Zastanawiasz się co wybrać: liceum czy technikum? Co będzie najlepsze?

W przyszłości chcesz studiować, czy po maturze wykonywać konkretny zawód?

Może marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach?

Albo chcesz świetnie przygotować się do matury i studiów w liceum?

Nie wiesz co to kwalifikacje zawodowe?

Myślisz, że nie będziesz mieć znajomych w nowej szkole?

Czujesz strach przed zmianą szkoły?

A może brak Ci możliwości rozwijania zainteresowań?

Potrzebujesz wsparcia w wyborze kierunku?

Jeżeli tak, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Pomożemy Ci spełnić marzenia i rozwiązać Twoje problemy.

Zajrzyj do Naszej Szkoły, dowiedz się o nas więcej, sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Kliknij w poniższe linki, a później przyjdź do nas. Czekamy na Ciebie.

Prezentacja szkoły

Rekrutacja 2024/2025