Jubileuszowa sesja naukowa w CE

26 marca br. (czwartek) w sali multimedialnej 210 odbyła się kolejna nasza sesja popularnonaukowa. W ubiegłym roku było to sympozjum literaturoznawcze poświęcone autorowi „Hamleta" („Szekspir żywy"), w tym roku zajęliśmy się bardziej historią. Okazja była szczególna, bowiem w tym roku Polacy obchodzą aż 4 ważne rocznice: okrągłe 70 lat minęło od wybuchu II Wojny Światowej, 20 lat od odzyskania pełnej niepodległości i suwerenności, 10 lat temu wstąpiliśmy do NATO, a 5 lat temu zostaliśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Nasza sesja, jak zwykle z tekstami nauczycielskimi i uczniowskimi (także spoza szkoły), nosiła tytuł „Dwudziestolecie, czyli III RP w latach 1989 – 2009 ".26 marca br. (czwartek) w sali multimedialnej 210 odbyła się kolejna nasza sesja popularnonaukowa. W ubiegłym roku było to sympozjum literaturoznawcze poświęcone autorowi „Hamleta" („Szekspir żywy"), w tym roku zajęliśmy się bardziej historią. Okazja była szczególna, bowiem w tym roku Polacy obchodzą aż 4 ważne rocznice: okrągłe 70 lat minęło od wybuchu II Wojny Światowej, 20 lat od odzyskania pełnej niepodległości i suwerenności, 10 lat temu wstąpiliśmy do NATO, a 5 lat temu zostaliśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Nasza sesja, jak zwykle z tekstami nauczycielskimi i uczniowskimi (także spoza szkoły), nosiła tytuł „Dwudziestolecie, czyli III RP w latach 1989 – 2009 ".

Organizatorami byli historycy (mgr Adam Łacwik i mgr Mariusz Świetlik), poloniści (mgr Krzysztof Kurczyna i mgr Anna Kaczorowska) oraz biblioteka szkolna (mgr Róża Mordyńska). Przygotowano okolicznościową wystawę poświęcono III RP i „Solidarności ", a także podczas sesji (otworzonej uroczyście przez Dyrektora Centrum Edukacji mgr Mariana Kitla) wręczono główną nagrodę uczennicy Gimnazjum nr 29 za wygranie konkursu międzyszkolnego (jej praca, wygłoszona w wersji skróconej, poświęcona była biografii i legendzie Jacka Kuronia). Publikacja posesyjna (ok. 70 stron) będzie dostępna m.in. w szkolnej bibliotece.

Sesja niewątpliwie była ciekawa, jako widownia pojawiła się klasa I La oraz delegacje z kilku innych klas. Uczennice z III Lo – Ania Hartman i Bernadeta Szolc – przygotowały 2 teksty: kalendarium 1989-2009 oraz szkic poświęcony problemom ekonomicznym. O przemianach woj. śląskiego referat napisał mgrZbigniew Izdebski. III RP bardzo krytycznej ocenia poddali dwaj historycy: mgr Łacwik i mgr Świetlik. Tutaj wywiązała się dość gorąca polemika, bowiem obraz ostatnich 2 dekad, bez wątpienia zarysowany barwnie i interesująco (np. poprzez pryzmat piosenek rockowych), niektórym uczestnikom sesji wydał się nieco zbyt jednostronny). Sporo pytań zadano także przy okazji tekstu kol. Kaczorowskiej, która niebanalnie zaprezentowała wybrane nurty polskiej prozy zwanej umownie feministyczną. Moderator dyskusji, mgr Kurczyna, przeczytał esej o współczesnym kinie polskim w latach 1989 – 2009 (tu też pojawiły się pytania z widowni). Tak więc konferencja ta okazała się owocna, była bowiem nietypową formą edukacji nie tylko historycznej, ale i polonistycznej. Jest już pomysł na następne spotkanie naukowe tego typu, związane z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej (być może we wrześniu lub październiku przyszłego roku szkolnego). Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli.

KK

03/04/09